Logo Polskiego Radia
Print

Niekorzystne dla Polski przepisy odrzucone

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.01.2019 12:29
  • Komisja PE odrzuciła niekorzystne przepisy dla naszych firm przewozowych [posłuchaj]
Europosłowie z komisji transportu odrzucili przepisy dotyczące transportu międzynarodowego
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]

Dotyczyły one objęcia transportu w Unii restrykcyjnymi regulacjami o delegowaniu pracowników. Chodzi o ustaloną płacę minimalną w kraju, w którym realizowane są przewozy, plus wszystkie dodatki. Ta sprawa była kluczowa dla Polski, która ma jedną z największych flot transportowych we Wspólnocie.

Przeciwko zaostrzeniu przepisów protestowali nasi przewoźnicy i polscy europosłowie ponad podziałami. Argumentowali, że będzie to oznaczało wzrost kosztów i biurokratycznych wymogów. Jeszcze dziś koordynatorzy grup politycznych zdecydują co to oznacza i jakie będzie dalsze postępowanie Parlamentu Europejskiego. Jeśli wstrzymane zostaną w ogóle prace nad tymi przepisami, to będą obowiązywać obecne regulacje krajowe. Wprawdzie Francja, Niemcy i Austria wprowadziły płacę minimalną w transporcie międzynarodowym i stosują te przepisy, które są niekorzystne dla naszych przewoźników, ale proponowane przez Europarlament regulacje na poziomie unijnym były skrajnie niekorzystne.

Po głosowaniu zadowolona była Elżbieta Łukacijewska z Platformy Obywatelskiej. "Myślę, że dzisiaj jest dobry sygnał dla wszystkich, którzy protestują w Brukseli, ale także dla tych, którzy cenią swobodę przepływu usług, osób i towarów, konkurencyjność i wspólny rynek" - powiedziała eurodeputowana. "To są zasady, o które myśmy mocno zabiegali i o które walczyliśmy w Parlamencie Europejskim i na forum komisji" - dodała Elżbieta Łukacijewska.

Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że gdyby proponowane przepisy weszły w życie, to wyeliminowałyby z rynku firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, co byłoby w interesie przewoźników z Zachodu. "Posłowie z komisji sprzeciwili się temu podziałowi Europy na wschód i zachód, i bardzo dobrze" - powiedział eurodeputowany. Dodał, że nadal obowiązują niekorzystne dla Polaków prawa krajowe, jak prawo o wynagrodzeniu minimalnym w Niemczech, ale główne propozycje, przedstawione komisji, były skrajnie niekorzystne.

Jeszcze dziś koordynatorzy grup politycznych Parlamentu Europejskiego zdecydują, co oznacza dzisiejsza decyzja komisji transportu i jakie będzie dalsze postępowanie w Parlamencie.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt