Logo Polskiego Radia
Print

15 milionów złotych na produkcję azotku galu

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 10.01.2019 08:45
  • Relacja z konferencji informującej o pożyczce ARP na produkcję azotku galu
Kryształ o wyjątkowych właściwościach ma zastosowanie m.in. przy wytwarzaniu niebieskiego lasera
Foto: ARP/materiały prasowe
Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła pożyczki w wysokości prawie 15 milionów złotych na produkcję azotku galu przez Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Dzięki pożyczce instytut przejmuje technologię oraz infrastrukturę służącą produkcji kryształów po spółce Ammono, która ogłosiła upadłość w roku 2015. Azotek galu wykorzystywany jest między innymi w technologii niebieskiego lasera czy LED.
O znaczeniu pożyczki mówiła na środowej konferencji m.in. minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, co zarejestrował swoim mikrofonem Przemysław Pawełek.

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła pożyczki w wysokości prawie 15 milionów złotych na produkcję azotku galu przez Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Dzięki pożyczce instytut przejmuje technologię oraz infrastrukturę służącą produkcji kryształów po spółce Ammono, która ogłosiła upadłość w roku 2015.

Azotek galu wykorzystywany jest między innymi w tzw. niebieskim laserze, diodach elektroluminescencyjnych, detektorach i przetwornikach elektroakustycznych. Jest podstawą struktur używanych w produkcji białych, ultrafioletowych, fioletowych, niebieskich i zielonych diod elektroluminescencyjnych oraz laserów.

O znaczeniu pożyczki mówiła na środowej konferencji m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Na konferencji był Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt