Logo Polskiego Radia
Print

Bateria co dziewiątego auta na prąd może być z Polski

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.10.2017 12:15
  • W Kobierzycach pod Wrocławiem powstanie największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Materiał Krystyny Prostak(IAR)
W Kobierzycach pod Wrocławiem powstanie największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz prezes LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Soon Cheol ChoiWicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz prezes LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Soon Cheol ChoiPAP/Paweł Supernak

Bateria co dziewiątego samochodu elektrycznego jeżdżącego po Europie będzie mogła pochodzić z Polski - oświadczył w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki przy okazji wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności.

Ta inwestycja wpisuje się bardzo mocno w naszą strategię elektromobilności - mówił Morawiecki. Jak dodał, wszyscy widzimy, że trend elektromobilności jest już "za zakrętem", a Polska przyciąga coraz więcej inwestycji zagranicznych.

- Polska staje się jednym z kluczowych węzłów globalnego łańcucha wartości w tak zaawansowanych dziedzinach jak elektromobilność - ocenił wicepremier.

W czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu w imieniu Ministra Rozwoju udzieliła spółce LG Chem Wrocław zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej podstrefy ekonomicznej Wrocław-Kobierzyce. Koreański LG Chem - filia koncernu LG - zamierza tam wybudować fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Budowa ma zostać ukończona w 2018 r., fabryka ma być w stanie wyprodukować nawet 100 tys. baterii rocznie.

Budowa fabryki zostanie ukończona w 2018 roku. W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 2,5 tysiąca osób. LG planuje też stworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego.

Część akcyzy na fundusz elektromobilności

W budżecie na 2018 rok i w kolejnych latach "część płatności na akcyzę" będzie alokowana w funduszu elektromobilności - poinformował w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że takie działanie ma wesprzeć krajowe inwestycje w ten rodzaj przemysłu.

- W budżecie przyszłorocznym i kolejnych lat część płatności na akcyzę będzie alokowana w funduszu elektromobilności, właśnie po to, żeby wesprzeć krajowe inwestycje w zakresie elektromobilności - powiedział Morawiecki podczas uroczystości wręczenia koreańskiej firmie LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności w Polsce.

Wicepremier dodał, że cieszy się, iż koreański inwestor nam zaufał.

- To jeden z dowodów, że nasz kraj jest bardzo otwarty. Chcemy przyciągać zaawansowanych technologicznych inwestorów - takim inwestorem jest LG Chem. To wyraźny znak, że gospodarka przyspiesza, inwestycje przyspieszają, czego dowód już będziemy mieli w trzecim kwartale, bardzo wyraźny przyrost inwestycji - zaznaczył Morawiecki. - Bardzo się z tego cieszę - dodał.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt