Logo Polskiego Radia
Print

"Pod Wysokim Zamkiem"- polskie kino we Lwowie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 11.10.2017 13:38
  • Rozmowa z Rafałem Kocotem Wicekonsulem Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie [posłuchaj]
28 polskich filmów w 10 dni. We Lwowie trwa 6. Przegląd Najnowszych Polskich Filmów
Plakat promujący 6 Przegląd najnowszych filmów polskichPlakat promujący 6 Przegląd najnowszych filmów polskich

6. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie rozpoczął się pokazem filmu „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Reżyser oraz Jan Banaś – człowiek, którego historia życia stała się kanwą filmu – zaszczycili swą obecnością lwowską publiczność.

Wydarzenie otworzył Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. Wyraził radość z faktu obecności na tej największej w Europie Środkowo-Wschodniej imprezie promującej polską kinematografię. Podkreślił, że kultura potrzebna jest dziś szczególnie, zwłaszcza w tych bolesnych dla Ukrainy czasach walki z agresorem.

Zastępca Przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej Andrij Bilous powiedział, że świat polskiej kultury poznał już w dzieciństwie, była ona obecna w jego domu i na podwórku.

„Kultura to coś co zapewnia porozumienie między narodami. Dziękuję, że organizujecie takie wydarzenia” – dodał.

Zastępca Mera Miasta Lwowa Andrij Moskalenko podkreślił rolę kina w lepszym poznawaniu i rozumieniu sąsiadów.

Jan Kidawa-Błoński, życząc widzom miłego oglądania filmu powiedział: „Cieszmy się tą piękną historią polskiej piłki nożnej. Filmem, w którym przejawia się wątek trenera Kazimierza Górskiego, związanego ze Lwowem, a wreszcie tym pięknym miastem, które zrobiło na mnie tak ogromne wrażenie.

W uroczystości otwarcia wziął udział Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, zastępca Ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur (jeden z inicjatorów PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”) oraz Mykoła Kniażycki, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy.

O wydarzeniu z Rafałem Kocotem, wicekonsulem Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, rozmawia Katarzyna Semaan.

Materiały prasowe/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt