Logo Polskiego Radia
Print

Wystawa o polskich uchodźcach w Iranie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 11.10.2017 10:00
  • Wystawa fotografii otwarta w mieście polskich dzieci [posłuchaj]
Ponad 100 zdjęć polskich uchodźców wojennych pokazano w Muzeum Sztuki Współczesnej w irańskim mieście Isfahan
Plakat promocyjny Instytutu Adama MickiewiczaPlakat promocyjny Instytutu Adama Mickiewicza

Isfahan jest nazywany miastem polskich dzieci, bo w czasie II wojny światowej powstał tam ośrodek dla trzech tysięcy polskich sierot. Dzieci trafiły do Iranu 75 lat temu wraz z armią generała Władysława Andersa.

W otwarciu wystawy wzięli udział potomkowie Abolqasema Jali - fotografa, który wykonał unikatowe zdjęcia odnalezione niedawno przez irańską historyk sztuki. Synowie tłumaczą, że szklane negatywy od zawsze były w atelier ich ojca - w specjalnym miejscu, na wielkiej drewnianej skrzyni był napis: Lehestani - Polacy. Jala wykonał w sumie ponad 1200 fotografii polskich dzieci i ich rodzin. Szczególna była technika robienia zdjęć. W Isfahanie nie było w tym czasie energii elektrycznej, dlatego by zrobić dobrą fotografię w atelier, trzeba było czekać na słońce.

O niezwykłej jakości prezentowanych zdjęć przekonana jest Parisa Damandan - kurator wystawy, która odnalazła szklane negatywy. Odkrycia dokonała przez przypadek, opisując najlepszych fotografików z Isfahanu, którzy tworzyli w pierwszej połowie XX wieku. "To było niesamowite - otworzyć te zakurzone pudła i zobaczyć te wszystkie negatywy" - powiedziała.

Wystawę, zorganizowaną przez Instytut Adama Mickiewicza, będzie można oglądać do 23 listopada.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt