Logo Polskiego Radia
Print

PAH i Caritas razem dla Jemenu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 11.01.2019 14:30
  • PAH i Caritas razem dla Jemenu [posłuchaj]
Dwie polskie organizacje pomocowe rozpoczynają bezprecedensową akcję dla ogarniętego wojną domową Jemenu
Wojna w Jemenie. Oddział rebeliantów Huti Foto: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Chodzi o Polską Akcję Humanitarną oraz Caritas Polska. Jest to pierwszy od wielu lat przypadek wspólnego działania dwóch wiodących polskich organizacji.

PAH i Caritas rozpoczęły zbiórkę pieniędzy zarówno dla Jemeńczyków, którzy żyją w kraju jak i o uchodźców, którzy są teraz w jednym z obozów w sąsiednim Dżibutti. “Jest tam ponad 1200 osób. Osoby tam przebywające polegają przede wszystkim na tej doraźnej pomocy. Najważniejsza jest pomoc w odbudowaniu źródeł utrzymania, w zapewnieniu miejsca pracy. Dużą część społeczności tych uchodźców stanowią rybacy, dlatego będzie to głównie doposażanie tych rybaków w sprzęt, sieci, łodzie rybackie” - mówi Polskiemu Radiu Rafał Chibowski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wojna w Jemenie trwa od pięciu lat, odkąd szyiccy rebelianci z grupy Huti odsunęli od władzy sunnicki rząd. W odpowiedzi, koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczęła bombardowanie Jemenu, by przywrócić poprzednie władze.

Konflikt kosztował życie co najmniej kilka tysięcy osób i jeszcze bardziej zrujnował najbiedniejszy kraj regionu. “Te ostatnie trzy lata spowodowały utratę 600 tysięcy miejsc pracy. Ceny podstawowego koszyka żywności wzrosły dwukrotnie, to samo dotyczy paliwa. Te problemy narastają w obliczu tak dramatycznego wzrostu cen produktów” - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Iwiński z Caritas Polska. Według ONZ, 20 milionów ludzi w Jemenie nie ma dostępu do wystarczającej ilości żywności, a 10 milionów z nich nie jest pewnych, kiedy będą mogli zjeść kolejny posiłek.

Pieniądze dla ofiar wojny w Jemenie można wpłacać na konta obu organizacji. Szczegóły znajdują się na stronach internetowych PAH oraz Caritas.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt