Logo Polskiego Radia
Print

Rosyjska FSB na Krymie przeszukała mieszkania Tatarów

IAR
Dariusz Adamski 11.01.2019 12:50
  • Rosyjska FSB na anektowanym Krymie przeszukała mieszkania Tatarów. O szczegółach - Maciej Jastrzębski (IAR)
Przeszukania prowadzone były pod pretekstem "walki z ekstremizmem" - informuje portal OWD-info
Obchody święta flagi Tatarów Krymskich. Zdjęcie ilustracyjneObchody święta flagi Tatarów Krymskich. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Medżlis Tatarów Krymskich/qtmm.org

Tatarzy krymscy od prawie pięciu lat są poddawani represjom w związku z tym, że nie zaakceptowali rosyjskiej aneksji półwyspu.

Zatrzymania, rewizje, przesłuchania i procesy karne to w ocenie jednego z liderów społeczności tatarskiej Narimana Dżelalowa - "chleb powszedni dla tych, którzy są społecznie aktywni". - Większość z nas ma nadzieję, że zwycięży międzynarodowe prawo i zdrowy rozsądek, i wszyscy się przekonają, że sytuacja z 2014 roku nikomu nie była potrzebna, nawet Federacji Rosyjskiej. Rosji potrzebne były nowe tereny i sobie je wzięła - tłumaczy Nariman Dżelalow. Według raportów międzynarodowych organizacji, separatystyczne władze anektowanego Krymu prześladują wszystkich, którzy nie akceptują przyłączenia półwyspu do Rosji. Amnesty International wskazuje na łamanie podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich, stosowanie represji oraz delegalizowanie niewygodnych dla Moskwy organizacji obywatelskich.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt