Logo Polskiego Radia
Print

Komisja Europejska chwali Polskę ws. odstrzału dzików

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.01.2019 10:43
  • Europoseł Dariusz Rosati zwrócił się do Komisji z pytaniem, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji polskich władz zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię. Europoseł Bolesław Piecha mówi, że nie ma innej metody (IAR)
Komisja Europejska popiera plan odstrzałów dzików w walce z ASF na który zdecydowała się Polska
Dziki w Rezerwacie Pokazowym w Białowieży, 5 bm. W rezerwacie zwierzęta żyją w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach z naturalną roślinnością.  Dziki w Rezerwacie Pokazowym w Białowieży, 5 bm. W rezerwacie zwierzęta żyją w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach z naturalną roślinnością. PAP/Wojciech Pacewicz

Bruksela przyznaje, że odpowiedni odstrzał jest skutecznym sposobem walki z afrykańskim pomorem świń. Jeden z urzędników powiedział Polskiemu Radiu, że Unia wyciągnęła wnioski z wcześniejszych lat, kiedy nie zalecała odstrzału.

Teraz jednak okazało się, że wirus rozprzestrzeniania się w sposób agresywny, a populacja dzików rozrasta w sposób niekontrolowany i odstrzał wydaje się być niezbędny - powiedział jeden z urzędników. Wśród polskich europosłów z kolei opinie są podzielone. Europoseł Dariusz Rosati zwrócił się do Komisji z pytaniem, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji polskich władz zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię.

Europoseł Bolesław Piecha mówi, że nie ma innej metody w walce z ASF. - Nie ma ani szczepionki, ani żadnego możliwego leczenia. Jedynym możliwym postępowaniem asekuracyjnym jest nic innego jak tylko depopulacja, czyli pozbycie się chorych i zagrożonych zwierząt. Stado w którym znajduje się zarażona sztuka trzeba eliminować. Nie ma po prostu innej metody. To się nazywa po prostu sanitarną asekuracją - powiedział Polskiemu Radiu Bolesław Piecha.

Europoseł podkreślił, że działania w walce z ASF są niezbędne także w kontekście handlu wieprzowiną. W podobnym tonie wypowiadają się też rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej w Komisji Europejskiej. Dodają, że jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF, to kraje, które sprowadzają wieprzowinę z Unii, w tym przede wszystkim z Polski, mogą zacząć wprowadzać embargo na import. Jeden z urzędników w Komisji zwrócił też uwagę na konferencję ministerialną 19 grudnia ubiegłego roku na której dyskutowano o długoterminowej strategii zarządzania populacją dzików i ASF. - Wtedy też uznano, że odpowiedni odstrzał dzików jest sposobem na walkę z wirusem - dodał urzędnik. I podkreślił, że konieczna jest również współpraca służb weterynaryjnych, rolników, służb leśnych i łowieckich. - To właśnie dzieje się w Polsce - dodał unijny urzędnik.

IAR/dad

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt