Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy: rekordowy odstrzał dzików

IAR
Dariusz Adamski 10.01.2019 12:50
  • Niemiecki Związek Łowiecki potwierdził Polskiemu Radiu, że w sezonie 2017 - 2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili - 836 tysięcy 900 dzików. Materiał Waldemara Maszewskiego (IAR)
Niemiecki Związek Łowiecki: w sezonie 2017 - 2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili - 836 tysięcy 900 dzików
photo: pixabay.com/Creative Commons CC0

To rekordowa liczba - w porównaniu z poprzednim sezonem oznacza wzrost o 41 procent. Rzecznik Związku Torsten Reinwald wyjaśnił, że Niemcy wprowadzają wiele działań profilaktycznych, aby ograniczyć lub całkowicie zahamować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń - ASF.

Torsten Reinwald potwierdził Polskiemu Radiu, że decyzję o jak największym odstrzale dzików, aby ich stan maksymalnie zredukować podjęły odpowiednie niemieckie urzędy. - W tle tych działań jest nadzieja, że jeżeli wirus ASF do Niemiec dotrze, to będzie się znacznie wolniej rozprzestrzeniał - powiedział Reinwald. Rzecznik zaznaczył jednak, że zdaniem Niemieckiego Związku Łowieckiego sam odstrzał nie wystarczy, aby zapanować nad wirusem. Jego zdaniem należy znacznie zwiększyć tak zwane biobezpieczeństwo oraz przyśpieszyć edukację o rozprzestrzenianiu się wirusa wśród rolników, ale także wśród turystów, którzy mogą nieświadomie sprowadzić ASF do Niemiec. Ponadto - według Reinwalda - należy zwiększyć kontrolę eksportu i importu żywności w Europie. Torsten Reinwald, który jest biologiem, powiedział Polskiemu Radiu, że jego zdaniem pojawienie się wirusa w Niemczech to kwestia czasu. Jak do tej pory w Niemczech nie wykryto ognisk ASF.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt