Logo Polskiego Radia
Print

CBA zatrzymało 6 osób ws. Ciechu, w tym b. wiceministra

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.02.2018 14:51
  • Piotr Kaczorek z CBA o zatrzymaniach ws. prywatyzacji Ciechu (IAR)
CBA zatrzymało sześć osób ws. zbycia przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji Ciechu spółce Jana Kulczyka
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Materiały prasowe CBA

O akcji wrocławskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował Piotr Kaczorek z CBA. Wśród nich są wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Paweł T., jego radca, urzędnicy z resortu skarbu i dwaj eksperci z firmy, która spo

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi zarzuty sześciu osobom zatrzymanym ws. prywatyzacji Ciechu. Czynności procesowe z zatrzymanymi zaplanowano na poniedziałek i wtorek - podała Prokuratura Krajowa. PK podaje, że obecnie trwają juz przesłuchania.

W poniedziałek CBA poinformowała, że sześć osób, w tym b. wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu. Straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł. PK poinformowała w poniedziałkowym komunikacie, że do zatrzymań doszło w poniedziałek w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Zatrzymany wiceminister to Paweł T., b. prezes Giełdy Papierów Wartościowych. - Wśród osób podejrzanych jest czterech byłych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. - Zastępca Dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. – Radca Ministra w Departamencie Analiz - podano.

Prokuratura poinformowała, że zatrzymanych zostało także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA: członek zarządu Konrad Z. i Zastępca Dyrektora Działu Doradztwa – Paweł L.

- Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi im zarzuty z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego oraz z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego - podała PK.

Art. 231 par. 1 i 2 mówi, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" oraz, że "jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Art 271 par. 1 i 3 stanowi, że "funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" oraz, że "jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

Chodzi o prywatyzację Ciechu

Piotr Kaczorek z CBA powiedział wczśniej, że śledztwo dotyczy zbycia przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji Ciech SA. spółce Jana Kulczyka. Zatrzymano osoby zaangażowane w tę prywatyzację.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą agenci CBA z delegatury we Wrocławiu, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Śledztwo dotyczy możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciechu SA - czyli "niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa”.

Chodzi "o zbycie SP w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech SA za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach".

Za taki czyn grozi kara do 10 lat więzienia.

Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie 2014 r. W lutym 2005 roku Ciech zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

CBA podało na swojej stronie internetowej, że już wcześniej, w latach 2016-2017 funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciechu.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt