Logo Polskiego Radia
Print

Polskie MiG-i znów mogą latać

IAR
Dariusz Adamski 12.01.2018 16:13
  • Obecnie myśliwce ponownie wykonują loty - poinformował IAR komandor Czesław Cichy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Polskie myśliwce MiG-29 wracają do czynnej służby po tym, jak zostały uziemione po katastrofie pod Kałuszynem
Myśliwiec MIG-29 rosyjskiej produkcji - zdjęcie ilustracyjneMyśliwiec MIG-29 rosyjskiej produkcji - zdjęcie ilustracyjneFOTO: mon.gov

Myśliwce MIG-29 znów mogą latać. Bazy lotnicze w Mińsku Mazowieckim i Malborku miały zakaz korzystania z maszyn po tym, jak w Mińsku 18 grudnia 2017 roku doszło do wypadku z udziałem jednego z samolotów.

Obecnie myśliwce ponownie wykonują loty - poinformował IAR komandor Czesław Cichy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer przekazał, że decyzja o wznowieniu lotów została podjęta tydzień temu, ale pod warunkiem, że dowódcy obu baz wprowadzą zalecenia komisji, która bada wypadek z ubiegłego roku.

Zalecenia dotyczyły szkolenia pilotów i - jak powiedział komandor Czesław Cichy - zostały wdrożone, a samoloty rozpoczęły wykonywanie pierwszych lotów treningowych.

Oficer nie mógł podać szczegółów dotyczących zmian w szkoleniu pilotów, jakie nakazała wdrożyć komisja badająca wypadek myśliwca. Będzie to możliwe dopiero po zakończeniu wszystkich prac.

Do wypadku samolotu MiG-29 doszło 18 grudnia ubiegłego roku. Po zmroku samolot, należący do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, miał lądować. Rozbił się jednak kilka kilometrów od wojskowego lotniska, niedaleko Kałuszyna na Mazowszu. 28-letni pilot myśliwca przeżył wypadek, choć nie katapultował się, zanim samolot uderzył o ziemię.

Sprawę wypadku wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

IAR/dad

tags: lotnictwo, wojsko
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt