Logo Polskiego Radia
Print

Przeniesiono szczątki ofiar reżimu komunistycznego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.07.2017 17:03
  • Pożegnanie bohaterów. Przeniesiono szczątki ofiar reżimu PRL.mp3
Z "Łączki" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego
Uroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie Foto: PAP/Marcin ObaraUroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, odnalezionych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie Foto: PAP/Marcin Obara

W poniedziałek z "Łączki" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny.

Prezes IPN Jarosław Szarek w poniedziałek podczas uroczystego wyprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na "Łączce", podziękował m.in. wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektorowi Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztofowi Szwagrzykowi oraz wolontariuszom, którzy uczestnicząc w poszukiwaniach "poświęcili swój czas na to wielkie dzieło".

- To dzięki wam wzrasta ziarno niepodległej, wielkiej, dumnej, uczciwej Polski. Wierzę, że to dzięki pracy, dzięki poświęceniu, tak wychowacie własne dzieci, tak ukształtujecie środowiska, w których mieszkacie i pracujecie. To wy jesteście elitą Polski, z której wyrośnie lepsza przyszłość" - powiedział Szarek.

Jak zaznaczył, osobiście był świadkiem tego, jak wiele osób przychodziło na "Łączkę" i było uczestnikami prac poszukiwawczych. - Tych prac, trzykrotnego przesiewania przez sita każdego grama ziemi, żeby najmniejsza odrobina kości, chrząstka nie została zapomniana, nie została w tej ziemi. To jest wielka lekcja - ocenił prezes IPN.

W ceremonii przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wzięli udział m.in były prezydent m.st. Warszawy Marcin Święcicki, członek kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker.

Na "Łączce" powązkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt