Logo Polskiego Radia
Print

Portugalia: coraz więcej ofiar pożarów lasów

IAR
Dariusz Adamski 18.06.2017 22:19
  • Władze Portugalii ogłosiły trzydniową żałobę narodową. Zacznie obowiązywać od jutra. Pożary lasów w środkowej części kraju kosztowały życie co najmniej 62 osób. O szczegółach - Wojciech Cegielski (IAR)
W pożarach lasów w Portugalii zginęły co najmniej 62 osoby. Władze kraju ogłosiły trzydniową żałobę narodową
Portugalia: z żywiołem walczy półtora tysiąca strażaków. Portugalia: z żywiołem walczy półtora tysiąca strażaków. PAP/EPA/PAULO NOVAIS

Ogień pojawił się późnym wieczorem w sobotę, w górzystym terenie oddalonym o 200 kilometrów od stolicy kraju Lizbony. Większość ofiar to osoby, które zginęły w samochodach, gdy próbowały uciec z płonących terenów. Wśród zabitych są dzieci.

Z żywiołem walczy półtora tysiąca strażaków. - Mogę zapewnić, że strażacy użyli wszystkich dostępnych środków w walce z ogniem. W ciągu dnia mieliśmy 156 pożarów w całym kraju, teraz aktywnych pozostaje 11, a dwa spośród nich są szczególnie groźne - mówił dziennikarzom premier Portugalii Antonio Costa.

Wiadomo już, że to największa tego typu tragedia w historii Portugalii. Przypuszcza się, że pierwszy z całej serii pożarów został spowodowany przez uderzenie pioruna. W Portugalii w ostatnich dniach panowały 40-stopniowe upały, od wielu dni nie padał deszcz i ziemia była wysuszona.

Hiszpania wysłała na miejsce dwa specjalistyczne samoloty. Podobną pomoc zaoferowały Francja i Unia Europejska. Za ofiary modlił się papież Franciszek. Depeszę kondolencyjną do władz Portugalii wysłał między innymi polski minister spraw zagranicznych.

dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt