Logo Polskiego Radia
Print

Senat przyjął nowelizację ustawy o repatriacji

IAR
Dariusz Adamski 21.04.2017 20:00
  • Senator Anna Maria Anders z PiS szacuje, że w ciągu 10 lat do Polski przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy osób, w pierwszej kolejności z Kazachstanu (IAR)
Nowe przepisy mają ułatwić osiedlanie się w naszym kraju Polaków ze Wschodu aż do czwartego pokolenia wstecz
Senat RP podczas posiedzeniaSenat RP podczas posiedzeniaPAP/Leszek Szymański

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Senator Anna Maria Anders z PiS szacuje, że w ciągu 10 lat do Polski przyjedzie 10 - 15 tysięcy osób. – Zaczynamy od Kazachstanu, ale to będzie rozszerzone na wszystkie kraje byłego Związku Radzieckiego – dodaje córka generała Andersa. Jak mówi, trudno oszacować ile osób skorzysta, bo choć jest to oferta dla wszystkich chętnych to nie wiadomo, kto się zdecyduje przyjechać.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu z PO nie podziela optymizmu Anny Marii Anders. Jak mówi, w Kazachstanie dużo zmieniło się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, poprawiła się znacznie sytuacja gospodarcza, administracja nie patrzy już tak nieprzychylnym okiem na Polaków jak kiedyś. – Ludzie, którzy chcą wyjeżdżać [z kraju zamieszkania-przyp. red.] są najbardziej aktywni i to przeważnie jest inteligencja. Na pewno dla robotników, dla chłopów Polska jest bardzo atrakcyjna, ale dla tej inteligencji, myślę, że już nie tak – mówi Bogdan Borusewicz. Dodaje, że ta migracja będzie miała oczywiście charakter narodowy, ale także ekonomiczny. – A ta strona ekonomiczna nie jest już tak atrakcyjna, musimy sobie z tego zdawać sprawę. I też musimy pamiętać, że jak ktoś przyjedzie do Polski to otrzyma od razu obywatelstwo polskie i będzie miał możliwość osiedlania się na terenie całej Unii – dodaje polityk PO.

Nowelizacja zmienia definicję repatrianta. Będzie to osoba, która przybyła do Polski na podstawie wizy krajowej z zamiarem osiedlenia się na stałe. Ustawa przewiduje ustanowienie Pełnomocnika Rządu oraz powołanie Rady do spraw Repatriacji, która ma mieć funkcję organu opiniodawczo-doradczego. Nowe przepisy przewidują stworzenie ośrodków adaptacyjnych dla repatriantów. Będą się tam uczyć języka, przejdą też szkolenia zawodowe. Każdy repatriant, poza zakwaterowaniem, wyżywieniem i zapewnieniem mu środków czystości, dostanie 200 złotych miesięcznie, chyba, że podejmie pracę.

Ustawa przewiduje też pomoc finansową na cele mieszkaniowe w wysokości nie większej niż 25 tysięcy złotych w formie dopłaty do czynszu czy kosztów kupna mieszkania. Na remont mieszkania repatriant ma dostać 6 tysięcy złotych. Ustawa przewiduje również dotacje dla gmin na podobne cele.

Obecnie repatriant przybywający do Polski, który otrzymał w drodze darowizny dom lub mieszkanie jest obciążany podatkiem od spadków i darowizn, co często przekracza jego możliwości finansowe. Nowelizacja przewiduje zwolnienie go od tego podatku.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt