Logo Polskiego Radia
Print

Orban chce, by antyimigranci uzyskali większość w PE

IAR
Dariusz Adamski 10.01.2019 15:50
Viktor Orban powiedział, że po wyborach do europarlamentu siły antyimigracyjne powinny uzyskać większość
PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Podczas konferencji prasowej w Budapeszcie szef węgierskiego rządu podkreślił, że najważniejszym tematem tych wyborów będzie migracja. Według niego, jest to temat, który przekształcił całą europejską scenę polityczną, gdzie miejsce tradycyjnego podziału na partie prawicowe i lewicowe przejął podział na partie pro- i antymigracyjne. Viktor Orban dodał, że przedstawiciele demokracji liberalnej należą do sił promigracyjnych i nie szanują demokratycznych decyzji tych, którzy nie chcą przyjmować migrantów. - Celem Węgier jest, aby w instytucjach Unii Europejskiej większość uzyskały siły antymigracyjne. Najpierw w Parlamencie Europejskim, za kilka miesięcy w komisjach, a później - w efekcie na skutek wyników narodowych wyborów parlamentarnych - chcielibyśmy uzyskać większość również w Radzie Europejskiej - powiedział premier Węgier.

Komentując informacje o polsko-włoskiej inicjatywie współpracy Viktor Orban ocenił, że jest to wspaniała wiadomość również dla Europejskiej Partii Ludowej, ponieważ - jak powiedział - ma już dosyć faktu, że EPL szuka sojuszników wyłącznie wśród ugrupowań promigracyjnych.

Orban: polsko-włoska oś najwspanialszą wiadomością

Szef rządu Węgier potwierdził również swoją wcześniejszą wypowiedź, w której wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego nazwał "bohaterem" - za udowodnienie, że migrację można zatrzymać również na morzu, podobnie jak Węgrzy pokazali, że można ją zatrzymać na lądzie. - Oś polsko-włoska, oś Warszawa-Rzym jest najwspanialszą wiadomością, jaką rozpoczął się ten rok. Wiążę z nią ogromne nadzieje, ponieważ partie antymigracyjne zdolne do rządzenia państwem, znajdujące się na prawo od Europejskiej Partii Ludowej, szukają różne formy współpracy. Jest to również dobra wiadomość dla nas, dla EPL - powiedział węgierski premier.

Mówiąc o sprawach wewnętrznych Węgier Viktor Orban zaznaczył, że gospodarka jego kraju jest stabilna. Wzrost gospodarczy w zeszłym roku wyniósł 4,6 procent, zadłużenie państwa spadło do 71 procent, a deficyt budżetowy zatrzymał się na poziomie 2 procent. O nowelizacji kodeksu pracy, który w grudniu wywołała falę demonstracji na Węgrzech, powiedział, że to dobra ustawa i rząd nie planuje jej zmieniać.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt