Logo Polskiego Radia
Print

Rosyjska dezinformacja największym zagrożeniem dla Unii

IAR / PAP
Dariusz Adamski 05.12.2018 14:00
  • Dr Paweł Kowal z PAN o raporcie KE w sprawie rosyjskiej dezinformacji.
  • Unia Europejska mobilizuje siły do walki z rosyjską propagandą. W Brukseli został opublikowany raport na temat zagrożeń i plan działań jak Wspólnota powinna się na nie przygotować i z nimi walczyć. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Rosyjska dezinformacja stwarza największe zagrożenie dla Unii Europejskiej – to jedna z tez raportu ekspertów KE
Władimir PutinWładimir PutinPAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL

Szef Polskiego MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że rośnie świadomość celowego działania dezinformacji i działań hybrydowych prowadzonych przez Rosję. Minister był pytany o raport przygotowany przez ekspertów unijnego korpusu dyplomatycznego i Komisję Europejską, który został dziś opublikowany. Jest w nim mowa o tym, że rosyjska propaganda stanowi największe zagrożenie dla Unii Europejskiej. W dokumencie są też propozycje, które mają pozwolić Unii na skuteczniejszą walkę z rosyjską dezinformacją, zwłaszcza przed zbliżającymi się majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Jest to nowa tematyka, dość trudna, ta walka z dezinformacją. Trzeba większy nacisk na to położyć. To jest na pewno zagrożenie dla państw demokratycznych, próba ingerencji w procesy demokratyczne - powiedział minister Czaputowicz. Według ministra Unia Europejska i NATO coraz bardziej zdają sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji. - Jest świadomość przywiązywania coraz większej wagi do tego typu zabezpieczenia się, czy też przeciwdziałania. Systemy demokratyczne są zagrożone, łatwiej funkcjonować w systemach autorytarnych, gdzie demokracja jest ograniczona tak jak w Rosji - powiedział minister Czaputowicz.

Walka Dawida z Goliatem

Dyplomaci i urzędnicy z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka przyznają, że sytuacja, jeśli chodzi o świadomość zagrożeń zmienia się, ale wszystko dzieje się za późno, a proponowane działania mogą nie być wystarczające. Często przywoływane jest określenie, że walka Zachodu z rosyjską propagandą przypomina walkę Dawida z Goliatem.

W opublikowanym dziś raporcie rosyjska strategia dezinformacji została określona jako systemowa i dobrze przygotowana. Eksperci podkreślili, że jeśli chodzi o poziom skoordynowania, ukierunkowania i strategiczne znaczenie, rosyjska dezinformacja jest częścią większego hybrydowego zagrożenia. Napisali też, że od momentu powstania w 2015 roku, specjalna unijna grupa do spraw walki z rosyjską propagandą wykryła 4,5 tysiąca przykładów dezinformacji ze strony Rosji. Tę kilkunastoosobową grupę - jak napisali eksperci - trzeba powiększyć i przekazać więcej pieniędzy na jej funkcjonowanie. Zasugerowali także mobilizację internetowych platform społecznościowych jak Twitter, Facebook, czy Google. W raporcie jest także mowa o planowanym stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed kampaniami dezinformacyjnymi, co będzie wymagało ściślejszej współpracy między unijnymi krajami.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt