Logo Polskiego Radia
Print

Apel Jacka Czaputowicza do władz Litwy

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.09.2018 13:29
  • J.Czaputowicz zaapelował do władz Litwy o zniesienie progu wyborczego [posłuchaj]
Minister zaapelował do litewskich władz o zniesienie progu wyborczego dla ugrupowań mniejszości narodowych
Jacek Czaputowicz Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem szefa polskiego MSZ, pozwoliłoby to polskiej partii zrezygnować ze współpracy z rosyjskimi organizacjami. Na Litwie obowiązują obecnie dwa progi - pięcioprocentowy obowiązujący w okręgach wielomandatowych oraz siedmioprocentowy dla koalicji partyjnych.

Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla agencji prasowej BNS powiedział, że zlikwidowanie progu wyborczego dla mniejszości narodowych na Litwie wzmocniłoby poczucie bezpieczeństwa i wpłynęłoby na to, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zrezygnuje ze współpracy z rosyjskimi ugrupowaniami.

"Przedstawiciele polskiej mniejszości w rozmowach z nami czasami tłumaczą, że są zmuszeni do tworzenia koalicji z mniejszością rosyjską. Biorąc pod uwagę, że Rosja w obu naszych krajach uznawana jest za zagrożenie - nie jest to dobre wyjście" - powiedział dziennikarzowi agencji minister Czaputowicz. Zaznaczył, że strona polska rozumie decyzję polskiej partii, ponieważ zapewnia jej to obecność w litewskim parlamencie. Dodał, że "jeśli ustawa zostałaby zmieniona, to nie można byłoby już używać takiego argumentu". Polski polityk poinformował, że rozmawiał na ten temat podczas wczorajszego spotkania z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

Minister Czaputowicz powiedział też, że należy wzmocnić polską oświatę w tym kraju. "Jeśli polska oświata będzie na dobrym poziomie, to polskie dzieci nie będą uczęszczać do rosyjskich szkół. Dla samej Litwy jest to ważne, aby obywatele byli lojalni wobec niej i jej polityki zagranicznej" - powiedział polityk.

W ostatnich wyborach, które odbyły się w 2016 r., AWPL-ZChR startowała wspólnie z rosyjskimi organizacjami i zdobyła w sumie 8 mandatów.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt