Logo Polskiego Radia
Print

Marszałek Senatu o relacjach z Ukrainą: osłabły

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.07.2018 13:10
  • Stanisław Karczewski o relacjach polsko-ukraińskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Relacje polsko-ukraińskie w ostatnim czasie osłabły - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Karczewski
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski Marszałek Senatu Stanisław Karczewski PAP/Paweł Supernak

Podczas rozmowy w Radiowej Jedynce, marszałek podkreślił, że ta sytuacja jest odczuwalna, ale należy dbać o dialog między naszymi krajami. - Dialog trwa i będzie trwał - zapewnił marszałek. Musimy być nieustępliwi i przekazywać naszą wspólną prawdę. Budowanie relacji musi być oparte na dokładnej analizie historycznej, prawdzie i wzajemnym zaufaniu. - podkreślił Staniław Karczewski.

Marszałek dodaje, że strona ukraińska nie zezwala na ekshumacje, a to jego zdaniem jest ważny punkt w budowaniu relacji pomiędzy naszymi krajami. Od strony ukraińskiej oczekujemy dialogu - zaznacza Stanisław Karczewski.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Krwawa Niedziela 11 lipca 1943 roku była kulminacyjnym momentem rzezi wołyńskiej - masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt