Logo Polskiego Radia
Print

Sankcje wobec Krymu przedłużone o rok

IAR
Dariusz Adamski 19.06.2017 12:17
Unia Europejska przedłużyła o rok sankcje wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję
Parlament Europejski. Siedziba w StrasburguParlament Europejski. Siedziba w StrasburguPixabay/CC0 License/mcruetten

Decyzja o przedłużeniu restrykcji gospodarczych wobec Moskwy za agresję na Ukrainie, spodziewana jest wkrótce. Polskie Radio informowało przedwczoraj nieoficjalnie, że zielone światło mogą dać już w tym tygodniu unijni przywódcy na szczycie, a procedury zostaną sfinalizowane do końca miesiąca.

Sankcje nałożone na Krym obejmują zakaz importu z półwyspu do Unii Europejskiej i zakaz inwestowania na nim na przykład w sektorze energetycznym, oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych. Europejczycy i unijne firmy nie mogą więc świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości. Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają również w przemysł turystyczny co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji. Przedłużenie tego rodzaju sankcji zwykle nie wzbudza kontrowersji, zawsze trudniej było unijnym krajom podejmować decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Bliskie relacje z Moskwą powodowały, że część państw chciała złagodzenia tonu. Teraz - jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia - problemów nie powinno być. Restrykcje mają być przedłużone do końca stycznia, bo porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wchodzie Ukrainy nie jest realizowane.

Przedłużenie sankcji nałożonych na Moskwę oznacza, że największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.

IARdad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt