Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 07.01.2019 10:40
  • Magazyn Mija Tydzień 04.01.2019r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: KE sprawdza nowelizację polskiej ustawy o podatku akcyzowym, szef MSZ z wizytą w Brazylii i rosnące poparcie dla P. Poroszenki przed wyborami na Ukrainie
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay/CC0

ROZMOWY POLSKI I KE O PODATKU AKCYZOWYM

Szef Komitetu Stałego Rady Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że ustawa obniżająca rachunki za prąd nie wymaga notyfikacji Unii Europejskiej. Wczoraj rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva poinformowała, że przepisy muszą mieć notyfikację Unii, a Komisja chce sprawdzić czy nie jest to niedozwolona pomoc publiczna.

Jacek Sasin powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w tej sprawie ministerstwo energii jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską. "Przekazuje informacje i domumenty, które wskazują, że nie ma tu mowy o żadnej pomocy publicznej" - zaznaczył polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Karczewski zapewnił, że podczas prac legislacyjnych w Senacie odbyła się szczegółowa debata, w której eksperci wskazali, że ta ustawa nie powinna być kwalifikowana jako pomoc publiczna:

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie z nowym rokiem, zakłada obniżkę akcyzy na prąd oraz tak zwanej opłaty przejściowej. Ponadto ceny energii ustalono na poziomie z końca czerwca ubiegłego roku. Rozwiązania te dotyczą indywidualnych odbiorców, firm i samorządów.

WSPÓŁPRACA POLSKI I BRAZYLII

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wziął udział w uroczystościach związanych z zaprzysiężeniem nowego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Brazylii rozmawiał również z ministrami spraw zagranicznych Brazylii, Peru, Argentyny i z sekretarzem stanu USA.

Szef polskiego MSZ pogratulował nowemu prezydentowi zwycięstwa wyborczego i życzył mu sukcesów w sprawowaniu urzędu. Wyraził także nadzieję na zacieśnianie relacji między Polską a Brazylią.

Ta prezydentura to ukoronowanie politycznej kariery Bolsonaro, który z "pozostającego na politycznym marginesie, czasem wyśmiewanego deputowanego" doszedł do urzędu przywódcy największego i najludniejszego państwa Ameryki Łacińskiej- mówi bartłomiej znojek z polsiego instytutu spraw miedzuarodowcyh".

Jacek Czaputowicz spotkał się rłwnieżź z nowo mianowanym szefem brazylijskiej dyplomacji . Ministrowie rozmawiali na temat perspektywy rozwoju relacji bilateralnych w wymiarze politycznym i gospodarczym, a także współpracy na forach międzynarodowych. Rozmowa z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo dotyczyła bieżącej współpracy między oboma krajami oraz wspólnych inicjatyw na forum międzynarodowym. Podczas spotkania Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Peru podsumowano stan relacji bilateralnych, zwłaszcza na polu politycznym, naukowym oraz przemysłów obrony, a także współpracę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Argentyny stało się okazją do zapewnienia o ścisłych związkach między oboma krajami i podobnym postrzeganiu problemów międzynarodowych - poinformował MSZ.

KAMPANIA PRZEDWYBORCZA NA UKRAINIE

Rozpoczeła się trzymiesięczna kampania przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Walka przedwyborcza trwa już jednak w najlepsze i jak prognozują politolodzy będzie się zaostrzać. Liderem sondaży jest była premier Julia Tymoszenko. Jednak ostatnio Petro Poroszenko zaczął odrabiać straty badaniach opinii.

Wzrosło poparcie Petra Poroszenki w sondażu przed marcowymi wyborami prezydenckimi. Urzędujący prezydent wciąż jednak przegrywa z byłą premier Julią Tymoszenko. Ponadto ma spory elektorat negatywny. Według Adama Eberhardta z ośrodka studiów wschodnic a wzrostem poparcia stoją dwa duże czynniki

Słupki poparcia dla obecnego prezydenta, który jeszcze oficjalnie nie ogłosił swojej kandydatury, były długi czas mało łaskawe. Wybory odbędą się 31 marca.

Na magayzn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt