Logo Polskiego Radia
Print

Polscy studenci wygrali University Rover Challenge w USA

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 22.06.2018 18:33
  • W magazynie m.in. o relacjach Polski z KE, odsłonięciu tablicy Jacka Kuronia we Lwowie i sukcesie polskich studentów w USA
Studenci Koła Naukowego Politechniki Częstochowskiej odnieśli w konkursie spektakularny sukces, zajmując pierwsze miejsce wśród 35 ekip z całego świata
Zwycięska drużyna PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. 
Foto: PCz Rover TeamZwycięska drużyna PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Foto: PCz Rover Team

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Polska jest nastawiona na znalezienie rozwiązania sporu z Komisją Europejską.

Po poniedziałkowym spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Fransem Timmermansem w Warszawie szef rządu zapewnił, że uzgodnienia, poczynione w ostatnich miesiącach, miały ciąg dalszy: przedstawił wiceprzewodniczącemu komisji listę wprowadzonych zmian. W najbliższym czasie przeanalizują je odpowiednie służby aby, jak się wyraził premier, "mówili o tym samym".

We Lwowie odsłonięto tablicę poświęconą Jackowi Kuroniowi, politykowi i opozycjoniście z czasów PRL. Uroczystość odbyła się w pobliżu gmachu Konsulatu Generalnego, na placu, który od marca nosi imię polskiego działacza.
W uroczystości wzięli udział Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, Danuta Kuroń, żona zmarłego działacza i mer Lwowa Andrij Sadowy. W programie relacja z uroczystości.

Mówimy także o Konkursie "Teraz Polska" i "Wybitny Polak", promującym polskie firmy i zasłużonych Polaków.

W magazynie również rozmowa o studentach z Ukrainy podejmujących naukę w Polsce. Ukraińscy studenci chcą się uczyć w Polsce, ale niekoniecznie planują tu zostać po studiach. To wniosek z badania Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzonego wśród ukraińskich studentów w naszym kraju. Instytucja sprawdzała, dlaczego Ukraińcy studiują w Polsce i jakie są ich plany zawodowe. Podobne badanie przeprowadzono w pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej.

W Chicago odbyła się akcja charytatywna pod nazwą "Serce dla Skolimowa". Polonia zbierała pieniądze na zakup specjalistycznej windy, której pilnie potrzebują podopieczni podwarszawskiego Domu Artystów Weteranów Scen Polskich. Pomysłodawczynią zbiórki jest mieszkająca w Chicago Grażyna Skoczeń. Przed laty pracowała we wrocławskim Teatrze Polskim. Z uczestnikami akcji spotkał się były prezes ZASP - Olgierd Łukaszewicz. Rozmawiał z nim Piotr Orłowski.

Na początku czerwca na pustyni w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych odbył się największy i najbardziej prestiżowy konkurs łazików marsjańskich University Rover Challenge. Studenci Koła Naukowego Politechniki Częstochowskiej odnieśli w konkursie spektakularny sukces, zajmując pierwsze miejsce wśród 35 ekip z całego świata. Po ubiegłorocznym trzecim miejscu konstruktorzy zbudowali nowego łazika, który tym razem nie miał sobie równych i zdecydowanie zdystansował konkurencję, w ostatecznej klasyfikacji wyprzedzając drugi zespół o ponad 30 punktów. Z prof. Dawidem Cekusem, który kierował całością prac studentów, rozmawia w naszym magazynie Ewa Makulec.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt