Logo Polskiego Radia
Print

Spotkania delegacji Senatu z mołdawską Polonią

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.10.2018 15:37
  • Marszałek Stanisław Karczewski o mołdawskiej Polonii. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Stanisław Karczewski odwiedził Polonię w Bielcach i Styrczy. Mówiono m.in. o nauce języka polskiego
Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Oficjalna wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Mołdawii rozpoczęła się od spotkania z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu Andrianem Candu. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie: Waldemar Kraska i Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.

Podczas spotkania z przewodniczącym parlamentu rozmawiano o staraniach Mołdawii o przystąpienie do Unii Europejskiej, wspieraniu tych dążeń przez Polskę, a także o dalszym rozwijaniu współpracy parlamentarnej i gospodarczej oraz wymiany naukowej.

„Polska była, jest i będzie ambasadorem Mołdawii. Będziemy wspierać Mołdawię w dążeniu do Unii Europejskiej” – zadeklarował marszałek Senatu. Mówił, że Polska zdobyła doświadczenie podczas procesu integracji z Unia Europejską, która nie zawsze była łatwa, dlatego wspierając Mołdawię chętnie podzieli się swoją wiedzą.

Tego samego dnia delegacja z marszałkiem Senatu na czele spotkała się z premierem Mołdawii Pavlem Filipem. Marszałek Senatu podziękował za wspieranie przez mołdawski rząd mniejszości polskiej mieszkającej w tym kraju. „To około 5 tysięcy osób, które czują się Polakami, choć nie zawsze mówią po polsku, ale kultywują polską kulturę i tradycje” – powiedział Stanisław Karczewski. Powiedział, że jednym z zadań Senatu jest sprawowanie opieki nad Polonią i Polakami za granicą. „Nasza wizyta jest nastawiona również na wspieranie Polonii” – podkreślił.

W planie wizyty było także spotkanie z prezydentem Igorem Dodonem.

Marszałek Senatu wziął również udział w otwarciu konferencji „Nowości w Medycynie”, która została zorganizowana z okazji 20-lecia powołania Stowarzyszenia Polonijnych Organizacji Medycznych w Mołdawii. Wizyta była także okazją do spotkania z Polonią i Polakami mieszkającymi w Mołdawii.

/

Trzeciego dnia wizyty w Mołdawii Stanisław Karczewski odwiedził Polonię w Bielcach i Styrczy. Mówiono o nauce języka polskiego i przekazywaniu polskich tradycji kolejnym pokoleniom, a także o potrzebach społeczności.

„Upewniacie nas w przekonaniu, że trzeba Państwa wspierać i będziemy to nadal robić” – zadeklarował marszałek Senatu. „Mówicie, że jesteście dumni z Polski i bycia Polakami. A my jesteśmy dumni z Was” – dodał.

Stanisław Karczewski powiedział, że podtrzymywanie polskości to ważne i niełatwe zadanie dla rodaków mieszkających poza granicami. Jest to też wspólne zadanie dla władz polskich: Senatu, który opiekuje się Polonią, lecz także dla prezydenta, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych polskich instytucji. „Mamy coraz więcej pieniędzy na te działania. I będziemy się starać, aby było ich jeszcze więcej” – powiedział marszałek.

Dzieci i młodzież, zespoły „Jaskółki” i „ Krokus” w Domu Polskim w Bielcach oraz „Styrczańskie dzwoneczki” w Styrczy przygotowały programy artystyczne, na które złożyły się wiersze i pieśni w języku polskim oraz tańce ludowe. „Dostarczyliście nam wielu wzruszeń. Gratuję, że jesteście tak świetnie przygotowani, szczególnie, że zaprezentowane przez was wiersze, piosenki i tańce nie należą do łatwych” – powiedział marszałek. Marszałek Karczewski podziękował dzieciom za występy oraz rodzicom i nauczycielom za trud przekazywania polskiej kultury i nauczanie języka polskiego.

O podsumowanie spotkań z Polonią w Mołdawii, marszałka Stanisława Karczewskiego, poprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt