Logo Polskiego Radia
Print

Akcja humanitarna Polonii amerykańskiej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2018 21:36
  • Z Adamem Romanowskim z Polish Navy rozmawia Piotr Orłowski [posłuchaj]
Polonia w Chicago organizuje pomoc dla mieszkańców stanów, w które uderzy huragan Florence
https://pixabay.com/pl/key-west-florida-huragan-dennis-81665/domena publiczna

Polonia w Chicago organizuje pomoc dla mieszkańców stanów, w które uderzy huragan Florence. Od kilkudziesięciu godzin trwa zbiórka artykułów pierwszej potrzeby.

Akcję prowadzi organizacja Polish Navy. Apeluje do Polonii o przekazywanie wody, żywności i artykułów higienicznych. Zbiórkę rozpoczęto jeszcze przed dotarciem Florence do lądu. Organizatorzy chcą bowiem być gotowi do wyjazdu na południe Stanów Zjednoczonych w pierwszej możliwej chwili. Jak mówią, wtedy o pomoc jest najtrudniej, a potrzeby są pilne. "Zatrzymujemy nasze codzienne życie i chcemy pomóc innym, bo krzywda ludzka dzieje się z dnia na dzień. W przypadku pogody nigdy nie wiadomo, co się stanie" - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Adam Romanowski - współzałożyciel Polish Navy.

Polonijna organizacja charytatywna powstała przed rokiem. Początkiem była spontaniczna chęć pomocy mieszkańcom Teksasu, w tym Polonii, którzy ucierpieli w wyniku huraganu Harvey. Dziś Polish Navy jest zarejestrowaną organizacją non-profit, która informacje o potrzebach otrzymuje od władz federalnych.

Według najnowszych prognoz, Florence dotrze do lądy jutro. Ma uderzyć w rejon, gdzie znajdują się stany Karolina Północna, Karolina Południowa oraz Georgia. Huragan osłabł w porównaniu z pierwszymi prognozami. Jest jednak nadal bardzo groźny.

Z Adamem Romanowskim, współzałożycielem Polish Navy, rozmawia Piotr Orłowski.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt