Logo Polskiego Radia
Print

"Naszym priorytetem jest by Polacy wracali do kraju"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 08.07.2018 01:41
Chcemy wspólnie budować siłę naszego kraju - powiedział w Essen wiceszef MSZ Andrzej Papierz
Foto: Przemysław Cebula/Kancelaria Senatu

Naszym priorytetem jest to, by Polacy wracali do Polski, żebyśmy wspólnie budowali siłę naszego kraju - powiedział w sobotę w Essen wiceszef MSZ Andrzej Papierz. Uczestniczył on wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w spotkaniu z Polonią w Essen. Spotkanie zorganizowała Polska Misja Katolicka.

Andrzej Papierz podkreślał na nim, że rząd PiS robi wyjątkowo dużo dla Polonii i Polaków za granicą; wymienił przesunięcie środków z MSZ do Senatu, zapowiedział też kolejne kroki w postaci wzmocnienia polskiej edukacji poza granicami kraju.

"Natomiast będziemy konsekwentnie przesuwać pewne akcenty (...). Siłę Polski zbudujemy w Polsce i zachęcamy państwa, byście w perspektywie własnej, swoich rodzin - choć rozumiem, że są i małżeństwa mieszane - ale naszym priorytetem jest to, by Polacy wracali do Polski; żebyśmy dziś siłę Polski budowali w Polsce, nie ma innej drogi" - powiedział.


Przekonywał, że "to, że ktoś będzie za granicą czuł się Polakiem, że to będzie coś znaczyło, jest tylko i wyłącznie pochodną tego, jak silna będzie Polska". Zapewnił, że MSZ pracuje nad wzmocnieniem elementu podtrzymywania polskiej tożsamości, jakim jest język polski.

"Naszym celem nie jest to, by państwa dzieci mówiły po polsku, ale to, by po polsku mówiły ich dzieci. Chciałbym, aby atrakcyjne szkoły wyższe były w Polsce i by tam przyjeżdżała za granicę młodzież, aby się kształcić. Chcemy, by polska młodzież uczyła się w Polsce i tam starała się znaleźć sobie miejsce do życia" - podkreślał wiceszef MSZ.

"Nie ma lepszej promocji Polski, niż bycie w Polsce. Będziemy się starać tworzyć programy, które doprowadzą do tego, że wasze dzieci będą przynajmniej raz w roku, w różny sposób, np. przez kolonie, wyjazdy" - dodał. Zwracając się do przedstawicieli Polonii, mówił, że chciałby, aby ich dzieci przyjeżdżały do kraju, poznawały swoich rówieśników.


"Jestem święcie przekonany, że w naszej ponadtysiącletniej historii żyjemy obecnie w najlepszym okresie dla naszego kraju - choćby pod względem bezpieczeństwa i prosperity. Musimy zdać sobie z tego sprawę, w jak szczęśliwym czasie żyjemy. I to jest nasz cel. I aby tak było jak najdłużej, nie zrobimy tego bez Polaków" - powiedział wiceszef MSZ.

Podkreślał też, że "jedną z kluczowych rzeczy jest kwestia religii", a "najbardziej patriotyczne, zaangażowane środowiska ogniskują się wokół wartości duchowych".

Mówił też o oczekiwaniach wobec Polonii. "Czego oczekujemy od was? Byście byli ambasadorami Polski - ale co to znaczy? To znaczy dawać świadectwo, mówić o tym, tłumaczyć, co się w Polsce dzieje. Przypominać, że Polska jest najbardziej prounijnym krajem (...); dawajcie świadectwo faktom" - zachęcał uczestników spotkania wiceminister Andrzej Papierz.

Do powrotu do Polski namawiał też marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczał jednocześnie, że nie jest możliwe, by wrócili wszyscy, dlatego - podkreślał - ważne jest podtrzymywanie polskości, dbałość o naukę języka polskiego.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt