Logo Polskiego Radia
Print

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Krynicy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.02.2018 10:57
  • XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Rozmowa z Agatą Żukowską ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"[posłuchaj]
Do Krynicy przyjechało 650 zawodników z 24 krajów. Będą rywalizowali w ośmiu dyscyplinach sportowych
Foto: materiały prasowe

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w niedzielnym, uroczystym otwarciu XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych "Krynica-Zdrój 2018".

Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne finansowane są przez Senat ze środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda.

- Igrzyska są formą polonijnej aktywności i integracji. Liczymy, że zadzierzgnięte w trakcie sportowych prób związki przetrwają czas święta, jakim są zawody i staną się częścią zwyczajnej codzienności, umacniając i zagęszczając sieć relacji łączących Polaków z całego świata - mówi Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które współorganizuje Igrzyska.

- Nasze zmagania sportowe odbędą się w perle polskich uzdrowisk, jednym z najważniejszych kurortów, miejscu niepowtarzalnym, zrodzonym z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i świata - podkreśla Dariusz Piotr Bonisławski.

Do Krynicy przyjechało około 650 zawodników z 24 krajów. To osoby z polskimi korzeniami, które na co dzień mieszkają w różnych krajach świata. Będą mieszkańcy Austrii, Australii, Białorusi, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Republiki Czeskiej, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

- Największą reprezentację stanowi Litwa z 125 zawodnikami, następnie Czechy z 94 oraz Białoruś - 69 uczestników. Będą oni rywalizowali w 8 dyscyplinach sportowych: biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, hokej na lodzie, nordic walking, wielobój łyżwiarski, short track, snowboard i turniej rodzinny - wylicza Agata Żukowska ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Rozmawiała z nią Halina Ostas.

Zawody potrwają do 2 marca 2018 r. Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym imprezy.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt