Logo Polskiego Radia
Print

Litwa: bez przełomu ws. pisowni nazwisk w oryginale

Polskie Radio
Dariusz Adamski 14.07.2017 19:09
  • Wiosenna sesja litewskiego parlamentu, zakończona w tym tygodniu, nie przyniosła przełomu w sprawie pisowni polskich nazwisk w oryginale w dokumentach. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Wiosenna sesja litewskiego parlamentu, zakończona w tym tygodniu, nie przyniosła przełomu ws. pisowni polskich nazwisk
Sejm LitwySejm LitwyWikimedia commons/Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Władze Sejmu na Litwie deklarowały kilka miesięcy temu, że kwestia pisowni nazwisk w oryginale będzie rozstrzygnięta podczas wiosennej sesji parlamentu.

Tymczasem grupa posłów wyszła z inicjatywą, by swoją opinię na ten temat wyrazili niezależni eksperci. Dziwi to Ewelinę Dobrowolską z Europejskiej Fundacji Praw Człowieka w Wilnie, która przypomina, że w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny zdecydował, iż to Komisja Językowa ma wyrazić swoją opinię na temat tego, czy jest to naruszenie przepisów czy też nie.

Komisja Językowa wyraża opinię, że prawo nie jest łamane, jeśli dotyczy to osób z rodzin, w których jedna osoba nie posiada obywatelstwa litewskiego. Ewelina Dobrowolska zaznacza, że Europejska Fundacja Praw Człowieka pomogła wygrać wnioskodawcom ponad 35 spraw sądowych w sprawie zmiany ich nazwiska w litewskich dokumentach. Nie dotyczy to jednak pisowni nazwisk mniejszości narodowych, w tym mniejszości polskiej.

Dyskusja na temat pisowni nazwisk w dokumentach na Litwie toczy się od ponad 20 lat. W litewskim Sejmie jest kilka projektów ustaw dotyczących pisowni nazwisk. Nie wszystkie przewidują zapis nazwiska w oryginale na pierwszej stronie paszportu. W celu wyłonienia grupy eksperckiej kancelaria Sejmu Litwy ma ogłosić przetarg. Kolejna sesja litewskiego parlamentu rozpocznie się jesienią.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt