Logo Polskiego Radia
Print

Głodówka ws. praw mniejszości polskiej w Niemczech

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.05.2017 21:20
  • Mieszkający od lat w Niemczech adwokat Stefan Hambura protestuje przeciwko niedostatecznym, jak mówi, prawom mniejszości polskiej w tym kraju. O szczegółach - Sylwia Białek (IAR)
  • Z mecenasem Stefanem Hamburą i Sabiną Seweryn rozmawiał Joachim Ciecierski
Adwokat Stefan Hambura protestuje przeciwko niedostatecznym, jak mówi, prawom mniejszości polskiej w tym kraju
Mecenasi Stefan Hambura (2P) i Joanna Modzelewska (P) oraz Marcin Masny (L) i Sabina Seweryn (2L) w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w WarszawieMecenasi Stefan Hambura (2P) i Joanna Modzelewska (P) oraz Marcin Masny (L) i Sabina Seweryn (2L) w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w WarszawiePAP/Jakub Kamiński

Stefan Hambura poinformował, że protest głodowy rozpoczął się w niedzielę w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i obecnie uczestniczą w nim dwie osoby. – Wczoraj na początku była też z nami starsza pani, ma 88 lat, jednak wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie warto narażać ją na kłopoty zdrowotne – powiedział Hambura. – Myślę, że będzie nas więcej, gdyż dostajemy jakieś sygnały, że jest możliwość uzyskania wsparcia – dodał.

Mecenas Hambura podkreślił, że protest głodowy, który prowadzi dotyczy braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. "Protest jest skierowany do rządu niemieckiego, do władz niemieckich, gdyż one są władne, ażeby mniejszość polska, potomkowie przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech uzyskali status mniejszości narodowej" - zaznaczył mecenas.

Jak poinformował, na razie nie ma daty granicznej i planów zakończenia protestu. Podkreślił, że swoim protestem chcą zwrócić m.in. uwagę prezydenta Niemiec Franka Waltera-Steinmeiera, który w piątek będzie przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Na razie - jak zaznaczył Hambura - przedstawiciele polskich władz nie kontaktowały się z protestującymi.

O sprawie protestu jako pierwsza napisała "Gazeta Polska Codziennie".

Ws. głodówki protestuje Związek Polaków w Niemczech

Tymczasem do zawieszenia protestu głodowego wezwała mecenasa Stefana Hamburę wiceszefowa Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko

W przekazanym PAP w poniedziałek oświadczeniu Wawrzyszko w imieniu organizacji polonijnych wyraziła uznanie dla Hambury za jego determinację. "Jednocześnie apelujemy jednak, aby przekazać Panu Hamburze informację, że negocjacje trwają i prosimy Pana Mecenasa o zawieszenie głodówki do czasu ich zakończenia" - czytamy w komunikacie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN).

"Pozwólmy rządowi RP oraz stronie niemieckiej, jak i organizacjom polonijnym, na spokojne przeprowadzenie rozpoczętych rozmów w trakcie zaplanowanych spotkań" - apeluje wiceprzewodnicząca ZPwN.

W reakcji na apel Związku Polaków w Niemczech mecenas Hambura powiedział, że "docenia on wyrazy uznania dla jego determinacji, ale protest będzie kontynuowany".

Hambura - adwokat z berlińską kancelarią

Stefan Hambura jest polskim adwokatem i działaczem polonijnym, który prowadzi kancelarię adwokacką w Berlinie. Zajmował się m.in. interwencją w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z polsko-niemieckich małżeństw), którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków. Reprezentował także Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia.

W 2009 r. zwrócił się w imieniu organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej wprowadzonego w narodowo-socjalistycznej III Rzeszy, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich.

Temat praw Polaków mieszkających w Niemczech jest od lat podnoszony przez stronę polską. O tym, iż polska dyplomacja nie zapomina o niemieckiej Polonii zapewniał w lutowym expose w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski.

Zapowiedział dalsze działania na rzecz "poprawy jej sytuacji, w tym na rzecz zapewnienia odpowiedniego dostępu do nauki języka polskiego".

"Zmiana statusu Polaków może wymagać aneksów do traktatu"

O sprawę protestu portal wPolityce.pl zapytał w poniedziałek ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego, który podkreślił, iż nie jest prawdą, że polskie MSZ, czy polski rząd nic nie robi w sprawie uzyskania przez mniejszość polską w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

Jak podał portal w ocenie ambasadora sprawa ta jest niezwykle trudna z uwagi na wykładnię, którą Niemcy przyjmują, ale trzeba starać się ją rozwiązać. "Jest ona bardzo kompleksowa i może być rozwiązana na poziomie rządowym, bo być może wymaga jakichś aneksów do traktatu polsko- niemieckiego" - ocenił Przyłębski.

O tym, iż polska dyplomacja nie zapomina o niemieckiej Polonii zapewniał w lutowym expose w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapowiedział dalsze działania na rzecz "poprawy jej sytuacji, w tym na rzecz zapewnienia odpowiedniego dostępu do nauki języka polskiego".

O Polakach z kanclerz Niemiec

Kwestia sytuacji polskiej społeczności w Niemczech znalazła się także w agendzie rozmów podczas lutowej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie. Przed spotkaniem z Merkel premier Beata Szydło podkreślała, że sprawy Polaków mieszkających w Niemczech są dla Polski ważne. "Upominamy się o (Polonię) zawsze i wszędzie" - mówiła.

Sytuacja niemieckiej Polonii była również jednym z głównych tematów rozmów przeprowadzonych w listopadzie ub.r. w Berlinie przez wiceszefa MSZ Jana Dziedziczaka. Wiceminister podkreślał wówczas, że nierównowaga pomiędzy ofertą nauczania języka polskiego w Niemczech a niemieckiego w Polsce pozostaje "dużym problemem", a celem dążeń strony polskiej jest pełna realizacja zapisów polsko-niemiecko Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odnoszących się do Polonii.

Strona niemiecka zapewniała z kolei, że zależy im na rozwiązaniach zmniejszających wskazywane przez stronę polską dysproporcje w dostępne do nauki języka polskiego w poszczególnych landach.

W grudniu w MSZ w Berlinie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Polonii. Ówczesny minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier obiecał przy tej okazji większe wsparcie dla nauki języka polskiego w Niemczech.

Z mecenasem Stefanem Hamburą i Sabiną Seweryn rozmawiał Joachim Ciecierski.

dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt